Dlaczego dostarczanie błonnika do organizmu jest tak ważne?

Regularne spożywanie błonnika pochodzącego z różnych produktów spożywczych wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego, chorób zakaźnych i sercowo-naczyniowych; zapobiega on chorobom jelit i ułatwia wypróżnianie.

Błonnik ze sklepu internetowego bee.pl pokarmowy, zwany również włóknem pokarmowym, to ta część pokarmów roślinnych, która nie może być wchłonięta przez organizm. W przeciwieństwie do innych składników odżywczych, takich jak białka, tłuszcze czy węglowodany, które są rozkładane i wchłaniane, błonnik nie jest trawiony przez organizm. Wręcz przeciwnie, jest w stanie przejść przez cały układ pokarmowy i pozostaje prawie nienaruszony.

Istnieją dwa rodzaje włókien:

  • Rozpuszczalny błonnik. Rozpuszcza się w wodzie, tworząc substancję o konsystencji żelu. Pomaga regulować poziom cholesterolu i glukozy we krwi. Ten rodzaj błonnika znajduje się w jęczmieniu, owsie, orzechach, soczewicy, nasionach oraz niektórych owocach i warzywach, takich jak marchew czy jabłka.
  • Błonnik nierozpuszczalny. Stymuluje ruchy pokarmu podczas przechodzenia przez przewód pokarmowy, sprzyjając w ten sposób prawidłowemu wypróżnianiu. Występuje w mąkach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych, orzechach i warzywach.

Co błonnik robi w naszym organizmie?

Błonnik ma kilka bardzo ważnych funkcji dla ogólnego stanu zdrowia człowieka.

Po pierwsze, zapewnia uczucie sytości podczas jedzenia, a więc pomaga utrzymać zdrową wagę. Jest to również związane z dobrym stanem flory jelitowej, składającej się z dobrych bakterii, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Pomaga również utrzymać dobry poziom cukru we krwi poprzez opóźnianie i spowalnianie wchłaniania cukru. Dieta bogata w błonnik ułatwia i reguluje wypróżnienia, a warto wiedzieć, że w szczególności błonnik rozpuszczalny pomaga kontrolować poziom złego cholesterolu.

Zbyt mała ilość błonnika w diecie przez długi okres czasu może prowadzić do problemów takich jak zaparcia, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, uchyłkowatość jelita grubego lub rak jelita grubego.