Ekspres przelewowy do kawy – czy warto?

Jaki ekspres do kawy przelewowy wybrać? Jak działa takie urządzenie i jak można zaparzyć w nim kawę? Jaka kawa nadaje się do ekspresu przelewowego? Co warto wiedzieć o eksprestch tego typu?

Z czego składa się i jak działa przelewowy ekspres do kawy?

przelewowy ekspres do parzenia aromatycznej kawy o porankuEkspres przelewowy do kawy ma w swojej obudowie zbiornik na zimną wodę. W tym pojemniku są zazwyczaj wskaźniki odnośnie ilości wody. Z kolei na podstawie obudowy stawia się dzbanek lub specjalny termos. Do tego każdorazowo do ekspresu wkłada się papierowy filtr. Czasami na rynku spotkać można również ekspresy z wylewką. W ich przypadku kawa wpada od razu do filiżanek. Poza tym każde urządzenie ma tez włącznik i lampę kontrolną. W przypadku nowszych modeli można spotkać również panel sterowania, który pozwala m.in. na ustawienie wybranej mocy. Ciekawym dodatkiem jest też wbudowany młynek do kawy. Jak działa taki ekspres? Po włączeniu woda znajdująca się w zbiorniku jest podgrzewana aż do wrzenia. Potem na skutek wysokiego ciśnienia wędruje przez rurkę do góry i trafia do specjalnego pojemnika z filtrem, gdzie znajduje się kawa. Gotowy już napar spływa do dzbanka.

Funkcje przelewowych ekspresów do kawy

W klasycznym ekspresie przelewowym do kawy znajduje się kilka funkcji. W zasadzie jedynym zadaniem, z którym nie radzą sobie urządzenia tego rodzaju jest spienianie mleka. Wiele modeli posiada specjalne zabezpieczenie przed przegraniem. Wprawdzie obecnie niewiele ekspresów nie ma funkcji automatycznego wyłączenia, ale niekiedy jest to funkcja przydatna. Większe znaczenie ma blokada kapania. Wówczas na dopływie kawy do dzbanka znajduje się rodzaj wypustki. Dzięki temu rozwiązaniu po wyjęciu dzbanka resztki naparu nie kapią na płytę grzewczą. Timer pozwala natomiast na zaprogramowanie automatycznego włączenia się ekspresu. Urządzenie można zaprogramować wieczorem, aby już z samego rana cieszyć się aromatem świeżo zaparzonej kawy. Równie przydatną funkcją jest regulacja temperatury parzenia. Dzięki niej można wybrać moc kawy, co oczywiście przekłada się na jej intensywność.W nowoczesnych modelach znajdują się całe panele do programowania. Co ciekawe, czyszczenie ekspresów przelewowych nie należy do zbyt skomplikowanych. Po każdorazowym użyciu urządzenia papierowy filtr wędruje do kosza. Z kolei dzbanek i pojemnik na wodę trzeba umyć ręcznie lub w zmywarce. Obudowę wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu. Nieco więcej pracy jest jedynie z płytą grzewczą, którą należy potraktować specjalnym środkiem.

antonio

Leave a Reply

Your email address will not be published.